Election results

2016 results

Election took place on 5 May 2016.

Budshead: turnout 36.64 per cent

  • Jon Taylor, Labour and Co-operative Party: 1,373 votes
  • Charlotte Bladen, Conservative Party: 1,283 votes
  • Gordon Charles Miller, UK Independence Party: 585 votes
  • Joshua George Pope, Green Party: 99 votes
  • Roger James Mitchell, Liberal Democrats Party: 75 votes
  • Andrew White, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 29 votes

Compton: turnout 35.89 per cent

  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,536 votes
  • John Christopher Petrie, Labour Party: 894 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 261 votes
  • Steven Guy, Liberal Democrats Party: 217 votes
  • Grace Stickland, Plymouth Independents Party: 161 votes
  • Nigel Buckley, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 65 votes

Devonport: turnout 28.59 per cent

  • Kate Taylor, Labour Party: 1,315 votes
  • Sandy Borthwick, Conservative Party: 630 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 615 votes
  • Andrew Robert Pratt, The Green Party: 101 votes
  • Fleur Olivia Stoner Ball, Liberal Democrats Party: 92 votes
  • Scott Aiden Wardle, Plymouth Independents Party: 55 votes
  • Simon Gomery, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 37 votes

Efford and Lipson: turnout 30.52 per cent

  • Brian Vincent, Labour and Co-operative Party: 1,757 votes
  • George Davis, Conservative Party: 561 votes
  • Terry Luscombe, Plymouth Independents Party: 336 votes
  • Hannah Marie Lewis, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 130 votes
  • Rafiqul Mazed Haque, Liberal Democrats Party: 109 votes

Eggbuckland: turnout 37.19 per cent

  • Heath Cook, Conservative Party: 1,523 votes
  • Paul Charles McNamara, Labour and Co-operative Party: 1,023 votes
  • Hugh Scott Davies, UK Independence Party: 833 votes
  • Richard John Simpson, Liberal Democrats Party: 123 votes
  • Chris Treise, Plymouth Independents Party: 107 votes
  • Sam Down, Green Party: 84 votes
  • Lesley Duncan, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 22 votes

Ham: turnout 30.44 per cent

  • Tina Tuohy, Labour and Co-operative Party: 1,271 votes
  • Stuart Bernard Charles, UK Independence Party: 687 votes
  • Dean Seddon, Conservative Party: 592 votes
  • Matthew Radmore, Liberal Democrats Party: 127 votes
  • Jason William Shopland, Plymouth Independents Party: 87 votes
  • Ryan John Aldred, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 63 votes

Honicknowle: turnout 30.21 per cent

  • Pete Smith, Labour Party: 1,261 votes
  • Nikki Bale, UK Independence Party: 966 votes
  • Sally Walker, Conservative Party: 582 votes
  • Dylan Harry Morris, Liberal Democrats Party: 88 votes
  • Carl Evans, Plymouth Independents Party: 56 votes
  • Joshua Gray, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 28 votes

Moor View: turnout 34.74 per cent

  • Chris Mavin, Labour Party: 1,220 votes
  • Bethan Roberts, Conservative Party: 1,134 votes
  • Philip Partridge, UK Independence Party: 654 votes
  • Richard Bray, Liberal Democrats: 126 votes
  • Arthur Nicoll Watson, Plymouth Independents: 111 votes
  • Keith Low, Trade Unionists and Socialists Against Cuts: 27 votes

Peverell: turnout 37.39 per cent

  • Tony Carson, Conservative Party: 1,582 votes
  • Jeremy Goslin, Labour Party: 1,314 votes
  • Charlotte Jane Radmore, Liberal Democrats Party: 337 votes
  • Peter Geoffrey Brooksbank, Plymouth Independents Party: 253 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 223 votes
  • Justin Pollard, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 42 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 26.15 per cent

  • Samantha Jane Leaves, Conservative Party: 786 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 376 votes
  • Connor Smart, Labour Party: 373 votes
  • Teresa Stuart, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 33 votes

Plympton Erle: turnout 34.05 per cent

  • Ian Patrick Darcy, Conservative Party: 1,105 votes
  • Janet Denise Wise, Labour and Co-operative Party: 731 votes
  • Peter Endean, Plymouth Independents Party: 205 votes
  • Christianne Louise Pollock, Liberal Democrats Party: 130 votes
  • Louise Caroline Alldridge, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 103 votes

Plympton St Mary: turnout 34.22 per cent

  • Andrea Victoria Loveridge, Conservative Party: 2,318 votes
  • Roger David Williams, Labour Party: 883 votes
  • Tom Nally, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 209 votes

Plymstock Dunstone: turnout 37.18 per cent

  • Kevin Charles Wigens, Conservative Party: 1,594 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,037 votes
  • Dena Rafati, Labour and Co-operative Party: 585 votes
  • Sima Katie Davarian-Dehsorkhe, Liberal Democrats Party: 253 votes
  • Roxy Castell, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 63 votes

Plymstock Radford: turnout 35.54 per cent

  • Michael John Edward Leaves, Conservative Party: 1,441 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,077 votes
  • Vince Thomas Barry, Labour and Co-operative Party: 664 votes
  • Jeffrey Hall, Liberal Democrats Party: 158 votes
  • Connor Clarke, Green Party: 154 votes
  • Thomas Michael Sloman, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 22 votes

Southway: turnout 34.38 per cent

  • Lorraine Parker, Labour Party: 1,223 votes
  • Rebecca Jane Smith, Conservative Party : 1,135 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 645 votes
  • Natasha Anne Squires, Plymouth Independents Party: 224 votes
  • Daniel Michael Sheaff, Green Party: 76 votes
  • Storm Norman, Liberal Democrats Party: 56 votes
  • Nik Brookson, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 30 votes

St Budeaux: turnout 24.47 per cent

  • Darren Mark Winter, Labour Party: 1,186 votes
  • Margaret Louise Storer, UK Independence Party: 659 votes
  • Dan Bothwick, Conservative Party: 598 votes
  • Adam Lloyd Duffield, Plymouth Independents Party: 115 votes
  • Stephen David Luscombe, Liberal Democrats Party: 102 votes
  • Stan Beal, Green Party: 81 votes
  • Aaron Bradley Smith, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 28 votes

Stoke: turnout 36.04 per cent

  • Sam Davey, Labour Party: 1,645 votes
  • Andrew Ford, Conservative Party: 964 votes
  • Ramon Philip Fereday, UK Independence Party: 506 votes
  • Helen Catherine Guy, Liberal Democrats Party: 209 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 30.36 per cent

  • Ian Glenn Tuffin, Labour and Co-operative Party: 1,263 votes
  • Karen Elizabeth Thurston, Conservative Party: 844 votes
  • John Stanley Smith, UK Independence Party: 503 votes
  • Jessica Rose Horner, Green Party: 209 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 174 votes
  • Bob Brice, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 66 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 31.58 per cent

  • Eddie Rennie, Labour Party: 1,413 votes
  • Edmund Harold Shillabeer, Conservative Party: 589 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 434 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 177 votes
  • Daniel Van Cleak, Green Party: 166 votes
  • Andy Kerswell, Plymouth Independents Party: 80 votes
  • Louise Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 36 votes

Election took place on 5 May 2016.

Devon and Cornwall: turnout 22.80 per cent

  • Alison Selina Hernandez, Conservative Party: 91,036 votes
  • Gareth Gwyn James Derrick, Labour Party: 87,242 votes

Referendum took place on 23 June 2016.

Plymouth: turnout (including postal votes) 71.41 per cent

  • Leave the European Union: 79,997 votes
  • Remain a member of the European Union: 53,458 votes

2015 results

Election took place on 7 May 2015.

Budshead: turnout 62.94 per cent

  • Jonathan Drean, Conservative Party: 2,473 votes
  • Linda Crick, Labour and Co-operative Party: 1,802 votes
  • John Brian McCarthy, UK Independence Party: 1,256 votes
  • Kathryn Jane Driscoll, Green Party: 206 votes
  • Anthony Alan Stuart Williams, Liberal Democrats Party : 203 votes
  • Andrew Bull, Both Parents Matter Party: 36 votes
  • Henry Redmond, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 29 votes

Compton: turnout 71.86 per cent

  • David Fletcher, Conservative Party: 2,876 votes
  • Simon Francis Avery Healy, Labour Party: 1,781 votes
  • Alex Thomson, UK Independence Party: 898 votes
  • Daniel van Cleak, Green Party: 504 votes
  • Steven Guy, Liberal Democrats Party: 378 votes
  • Nigel Buckley, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 47 votes

Devonport: turnout 56.92 per cent

  • Mark Antony Coker, Labour Party: 2,360 votes
  • Sandy Borthwick, Conservative Party: 1,617 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 1,221 votes
  • Dave Bertelli, Green Party: 351 votes
  • John Michael Brooks, Liberal Democrats Party: 244 votes
  • Paddy Ryan, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 42 votes

Drake: turnout 61.2 per cent

  • Chaz Singh, Labour Party: 1,547 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 1,154 votes
  • Daniel Michael Sheaff, Green Party: 819 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 271 votes
  • Jeffrey Hall, Liberal Democrats Party: 208 votes
  • Ryan John Aldred, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 35 votes

Efford and Lipson: turnout 60.21 per cent

  • Pauline Pearl Murphy, Labour and Co-operative Party: 2,429 votes
  • Grace Stickland, UK Independence Party: 1,175 votes
  • Colin Henry Berry, Conservative Party: 1,499 votes
  • Ian Andrew Poyser, Green Party: 439 votes
  • Fleur Olivia Stoner Ball, Liberal Democrats Party: 234 votes
  • Terry Luscombe, Independent Party: 80 votes
  • Hannah Lewis, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 43 votes

Eggbuckland: turnout 68.24 per cent

  • Lynda Margaret Bowyer, Conservative Party: 3,382 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 1,829 votes
  • Hugh Scott Davies, UK Independence Party: 1,440 votes
  • Jonathan Phillip William Noades, Green Party: 351 votes
  • Marc Chudley, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 51 votes

Ham: turnout 59.49 per cent

  • Tudor Evans, Labour and Co-operative Party: 2,176 votes
  • Jason William Shopland, UK Independence Party: 1,512 votes
  • Jon Lee Runge, Conservative Party: 1,465 votes
  • Richard Veysey Bray, Liberal Democrats Party: 251 votes
  • Cameron Hayward, Green Party: 195 votes
  • John Gerard Williams, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 43 votes

Honicknowle: turnout 56.5 per cent

  • Mark Lowry, Labour Party: 2,414 votes
  • Shaun Andrew Hooper, UK Independence Party: 1,718 votes
  • Gloria June Bragg, Conservative Party: 1,371 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 211 votes
  • Arthur Nicoll Watson, Independent Party: 38 votes
  • George Fidler, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 37 votes

Moor View: turnout 67.56 per cent

  • Nick Kelly, Conservative Party: 2,417 votes
  • Janet Denise Wise, Labour and Co-operative Party: 1,912 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 1,457 votes
  • Jack Robert William Dubois, Liberal Democrats Party: 283 votes
  • Emma Harriet Weatherhead, Green Party: 184 votes
  • Alison Marie Casey, Independent Party: 39 votes
  • Keith Low, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 26 votes

Peverell: turnout 74.2 per cent

  • John Mahony, Conservative Party: 3,288 votes
  • Paul McNamara, Labour Party: 2,237 votes
  • Peter Geoffrey Brooksbank, UK Independence Party: 944 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 624 votes
  • Richard Stephen Lawrie, Liberal Democrats Party: 452 votes
  • Justin Pollard, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 71 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let us Live Party: 50 votes

Plympton Erle: turnout 68.63 per cent

  • Terri Beer, Conservative Party: 2,273 votes
  • Roger David Williams, Labour Party: 935 votes
  • Peter Endean, UK Independence Party: 934 votes
  • Sara Elizabeth Jennett, Liberal Democrats Party: 312 votes
  • Tom Pointon, Green Party: 239 votes
  • Louise Caroline Alldridge, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 54 votes

Plympton St Mary: turnout 71.52 per cent

  • Patrick John Nicholson, Conservative Party: 4,326 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 1,287 votes
  • Rob De Jong, Labour and Co-operative Party: 1,252 votes
  • David Allen Owen, Green Party: 372 votes
  • Tom Nally, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 70 votes

Plymstock Dunstone: turnout 72.81 per cent

  • Nigel Andrew Churchill, Conservative Party: 3,424 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,730 votes
  • Dena Rafati, Labour and Co-operative Party: 1,154 votes
  • Sima Katie Davarian-Dehsorkhe, Liberal Democrats Party: 433 votes
  • Aaron Duncan Scott-Carter, Green Party: 260 votes
  • Teresa Stuart, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 35 votes

Plymstock Radford: turnout 69.98 per cent

  • Ken Foster, Conservative Party: 3,417 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,786 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 1,600 votes
  • Thomas Sloman, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 126 votes

Southway: turnout 64.21 per cent

  • Mark Kevin Deacon, Conservative Party: 2,232 votes
  • John Eric Shillabeer, Labour Party: 2,147 votes
  • David Hugh Coles, UK Independence Party: 1,447 votes
  • Dennis Law Silverwood, Independent Party: 302 votes
  • Thomas Peter Hathway, Green Party: 226 votes
  • Nik Brookson, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 40 votes

St Budeaux: turnout 56.17 per cent

  • George William Wheeler, Labour Party: 2,137 votes
  • James Alan Carlyle, Conservative Party: 1,537 votes
  • Adam Duffield, UK Independence Party: 1,486 votes
  • Mark Ovenden, Green Party: 257 votes
  • Aaron Bradley Smith, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 56 votes

Stoke: turnout 66.68 per cent

  • Philippa Davey, Labour and Co-operative Party: 2,299 votes
  • Tony Carson, Conservative Party: 2,150 votes
  • Philip Partridge, UK Independence Party: 930 votes
  • Cameron Millar, Green Party: 637 votes
  • Helen Catherine Guy, Liberal Democrats Party: 298 votes
  • Lesley Duncan, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 63 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 30.36 per cent

  • Chris Penberthy, Labour and Co-operative Party: 2,239 votes
  • Karen Elizabeth Thurston, Conservative Party: 1,801 votes
  • Paul William Chapman, UK Independence Party: 981 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 730 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 329 votes
  • Roxy Castell, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 80 votes
  • Michael Anthony Moore, Independent Party: 72 votes
  • Ray Rees, Independent Party: 57 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 63.5 per cent

  • Sue Dann, Labour Party: 2,271 votes
  • Edmund Harold Shillabeer, Conservative Party: 1,686 votes
  • Peter Rueben Lee Hubble, UK Independence Party: 931 votes
  • Josh Leal, Green Party: 723 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 77 votes

Election took place on 7 May 2015.

South West Devon Constituency: turnout 71.08 per cent

  • Gary Nicholas Streeter, Conservative Party: 28,500 votes
  • Chaz Singh, Labour Party: 8,391 votes
  • Robin Julian, UK Independence Party: 7,306 votes
  • Tom Davies, Liberal Democrats Party: 3,767 votes
  • Win Scutt, Green Party: 2,408 votes

Plymouth, Moor View Constituency: turnout 62.55 per cent

  • Johnny Mercer, Conservative Party: 16,020 votes
  • Alison Jane Seabeck, Labour Party: 14,994 votes
  • Penny Mills, UK Independence Party: 9,152 votes
  • Stuart Andrew Bonar, Liberal Democrats Party: 1,265 votes
  • Benjamin Osborn, Green Party: 1,023 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Coalition Party: 152 votes

Plymouth, Sutton and Devonport Constituency: turnout 65.26 per cent

  • Oliver Colvile, Conservative Party: 18,120 votes
  • Luke Pollard, Labour and Co-operative Party: 17,597 votes
  • Roy Kettle, UK Independence Party: 6,731 votes
  • Libby Brown, Green Party: 3,401 votes
  • Graham Richard Reed, Liberal Democrats Party: 2,008 votes
  • Laura-Jane Rossington, Communist Party: 106 votes

2014 results

Election took place on 22 May 2014.

Budshead: turnout 38.03 per cent

  • David Alexander Downie, Conservative Party: 1,234 votes
  • John Brian McCarthy, UK Independence Party: 1,129 votes
  • Linda Margaret Crick, Labour and Co-operative Party: 1,103 votes
  • Henry Redmond, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 49 votes

Compton: turnout 42.67 per cent

  • Ted Fry, Conservative Party: 1,420 votes
  • Paul McNamara, Labour Party: 867 votes
  • David Partridge, UK Independence Party: 818 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 432 votes
  • James Richard Waghorn, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 45 votes

Devonport: turnout 33.5 per cent

  • Bill Stevens, Labour Party: 1,176 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 1,089 votes
  • Ryan Buckley, Conservative Party: 566 votes
  • Lauren Katy Packham, Green Party: 209 votes
  • Richard Veysey Bray, Liberal Democrats Party: 146 votes
  • Lesley Faith Duncan, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 53 votes

Drake: turnout 25.18 per cent

  • Steve Ricketts, Conservative Party: 722 votes
  • Dena Rafati, Labour Party: 430 votes
  • Tom Pashby, Green Party: 238 votes
  • Richard Pacey, UK Independence Party: 143 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 65 votes
  • George Edward Fidler, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 28 votes
  • Diane Jasper-Eustis, Independent Party: 6 votes

Efford and Lipson: turnout 34.79 per cent

  • Neil Keith Hendy, Labour Party: 1,291 votes
  • Grace Stickland, UK Independence Party: 1,061 votes
  • David Fletcher, Conservative Party: 549 votes
  • Gwen Buck, Green Party: 287 votes
  • Steve John Merritt, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 72 votes

Eggbuckland: turnout 41.46 per cent

  • Ian David Bowyer, Conservative Party: 1,810 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 1,231 votes
  • Janet Denise, Labour and Co-operative Party: 1,129 votes
  • Tom Sloman, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 56 votes

Ham: turnout 33.66 per cent

  • Christopher Roy Storer, UK Independence Party: 1,239 votes
  • Ian Peter Gordon, Labour Party: 1,187 votes
  • Mark Wilcox, Conservative Party: 596 votes
  • Ryan John Aldred, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 93 votes

Honicknowle: turnout 33.89 per cent

  • John Christopher Riley, UK Independence Party: 1,610 votes
  • Nicky Williams, Labour Party: 1,238 votes
  • Dylan Harry Morris, Conservative Party: 466 votes
  • John Gerard Williams, Trade Unionists and Socialist Against Cuts Party: 92 votes

Moor View: turnout 39.6 per cent

  • Maddi Bridgeman, UK Independence Party: 1,397 votes
  • Mike Wright, Labour Party: 1,269 votes
  • Mike Foster, Conservative Party: 875 votes
  • Keith James Low, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 38 votes

Peverell: turnout 44.37 per cent

  • Martin Edward Leaves, Conservative Party: 1,741 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 1,264 votes
  • Peter Geoffrey Brooksbank, UK Independence Party: 805 votes
  • Richard Stephen Lawrie, Liberal Democrats Party: 214 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 363 votes
  • Justin Pollard, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 32 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let Us Live Party: 21 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 31.61 per cent

  • Glenn Robert Jordan, Conservative Party: 764 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 707 votes
  • John Shillabeer, Labour Party: 401 votes
  • Louise Caroline Alldridge, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 69 votes

Plympton St Mary: turnout 39.62 per cent

  • David John James, Conservative Party: 1,938 votes
  • Peter Christopher Endean, UK Independence Party: 1,097 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 750 votes
  • Steve Blackburn, National Health Action Party: 158 votes
  • Tom Nally, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 59 votes

Plymstock Dunstone: turnout 41.87 per cent

  • Vivien Anne Pengelly, Conservative Party: 1,746 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,464 votes
  • Simon Healy, Labour Party: 688 votes
  • Roxy Castell, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 77 votes

Plymstock Radford: turnout 40.5 per cent

  • Wendy Carole Foster, Conservative Party: 1,521 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,472 votes
  • Shirley Smith, Labour and Co-operative Party: 815 votes
  • Joe Ellerton, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 80 votes

Southway: turnout 39.47 per cent

  • Jonny Morris, Labour Party: 1,348 votes
  • Peter David Berrow, UK Independence Party: 1,254 votes
  • Mark Kevin Deacon, Conservative Party: 912 votes
  • Dennis Law Silverwood, Independent Party: 343 votes
  • Nik Brookson, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 34 votes

St Budeaux: turnout 32.96 per cent

  • Sally Bowie, Labour Party: 1,230 votes
  • Adam Lloyd Duffield, UK Independence Party: 1,219 votes
  • Janet Elisabeth Plymsol, Conservative Party: 622 votes
  • Anthony Cockell, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 94 votes

Stoke: turnout 39.95 per cent

  • Michael Harry Sparling, Labour and Co-operative Party: 1,333 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 814 votes
  • Derek Roy Wagstaff, UK Independence Party: 802 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 333 votes
  • Jill Dolan, Independent Party: 279 votes
  • Teresa Mary Stuart, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 55 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 34.42 per cent

  • Sue McDonald, Labour Party: 1,199 votes
  • Roy Alfred Kettle, UK Independence Party: 831 votes
  • Stuart Pilcher, Conservative Party: 755 votes
  • Andy Dale, Green Party: 317 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 172 votes
  • Paddy Ryan, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 79 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 36.07 per cent

  • Mary Elizabeth Aspinall, Labour and Co-operative Party: 1,290 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 801 votes
  • Colin Berry, Conservative Party: 613 votes
  • Holly Rowe, Green Party: 354 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 63 votes

Election took place on 22 May 2014.

Plymouth: turnout 37.62 per cent

  • UK Independence Party: 24,913 votes
  • Conservative Party: 15,839 votes
  • Labour Party: 15,628 votes
  • Green Party: 5,159 votes
  • Liberal Democrats Party: 2,941 votes
  • An Independence from Europe Party: 1,246 votes
  • English Democrats Party: 814 votes
  • British National Party: 795 votes

Seats are allocated in proportion to votes cast. The following were elected to serve as Members of The European Parliament:

  • William Dartmouth: UK Independence Party
  • Ashley Peter Fox: Conservative Party
  • Julia Ried: UK Independence Party
  • Julia McCulloch Girling: Conservative Party
  • Claire Miranda Moody: Labour Party
  • Molly Scott Cato: Green Party

2013 results

By-election took place on 27 June 2013.

Southway - turnout 29.24 per cent

  • Jonny Morris, Labour Party: 1,247 votes
  • Peter David Berrow, UK Independence Party: 764 votes
  • David Alexander Downie, Conservative Party: 487 votes
  • Dennis Law Silverwood, Independent Party: 290 votes
  • Justin Dominic Stafford, Liberal Democrats Party: 82 votes
  • Ryan Aldred, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 22 votes

2012 results

Election took place on 3 May 2012.

Budshead: turnout 36.79 per cent

  • Jon Taylor, Labour Party: 1,626 votes
  • Jack Thompson, Conservative Party: 1,375 votes
  • Hugh Martyn Williams, UK Independence Party: 544 votes

Compton: turnout 33.45 per cent

  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,233 votes
  • Neil Keith Hendy, Labour Party: 840 votes
  • Michael Robert Cooke, UK Independence Party: 560 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 221 votes
  • Steven Antony Smith, Liberal Democrats Party: 198 votes

Devonport: turnout 27.07 per cent

  • Kate Taylor, Labour Party: 1,309 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 470 votes
  • Diane Jasper-Eustis, Conservative Party: 445 votes
  • John Michael Brooks, Liberal Democrats Party: 176 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 117 votes

Efford and Lipson: turnout 30.55 per cent

  • Brian Vincent, Labour and Co-operative Party: 1,823 votes
  • Ray Fereday, UK Independence Party: 519 votes
  • Judy Tottey, Conservative Party: 455 votes

Eggbuckland: turnout 34.72 per cent

  • Paul Michael Jarvis, Labour Party: 1,419 votes
  • Peter Brookshaw, Conservative Party: 1,357 votes
  • Roger Kenneth Thomas, UK Independence Party: 816 votes

Ham: turnout 31.26 per cent

  • Tina Tuohy, Labour Party: 1,667 votes
  • John Read, UK Independence Party: 660 votes
  • David Alexander Downie, Conservative Party: 520 votes

Honicknowle: turnout 27.44 per cent

  • Pete Smith, Labour Party: 1,560 votes
  • Ron Northcott, UK Independence Party: 715 votes
  • Paul Victor Rielly, Conservative Party: 367 votes
  • David John Wildman, Green Party: 136 votes

Moor View: turnout 35.96 per cent

  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 1,703 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 919 votes
  • Stuart Edward Munnery, UK Independence Party: 573 votes
  • Richard Veysey Bray, Liberal Democrats Party: 117 votes

Peverell: turnout 35.10 per cent

  • Patricia Dorothea Nicholson, Conservative Party: 1,320 votes
  • Stephen Paul Randall, Labour Party: 1,211 votes
  • Catherine Andrea Bullock, UK Independence Party: 499 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 289 votes
  • Richard Stephen Lawrie, Liberal Democrats Party: 190 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let Us Live Party: 25 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 25.65 per cent

  • David Charles Salter, Conservative Party: 704 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 478 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 411 votes

Plympton Erle: turnout 34.84 per cent

  • Ian Patrick Darcy, Conservative Party: 900 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 739 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 480 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 248 votes

Plympton St Mary: turnout 34.57 per cent

  • Sam Leaves, Conservative Party: 1,542 votes
  • Seetha Devi Cheesman, Labour Party: 1,034 votes
  • Steve Stephenson, UK Independence Party: 875 votes

Plymstock Dunstone: turnout 36.33 per cent

  • Kevin Charles Wigens, Conservative Party: 1,542 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,138 votes
  • Prathees Kristino Kishore, Labour Party: 828 votes

Plymstock Radford: turnout 34.68 per cent

  • Michael John Edward Leaves, Conservative Party: 1,282 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,010 votes
  • Shirley Margaret Smith, Labour and Co-operative Party: 912 votes
  • Jonathan Patrick Byatt, Liberal Democrats Party: 179 votes

Southway: turnout 36.43 per cent

  • Lorraine Georgina Parker, Labour Party: 1,845 votes
  • Brian William George Roberts, Conservative Party: 967 votes
  • Peter David Berrow, UK Independence Party: 785 votes

St Budeaux: turnout 31.94 per cent

  • Danny Damarell, Labour Party: 1,817 votes
  • Mark Burton, UK Independence Party: 592 votes
  • Charlotte Elizabeth Bladen, Conservative Party: 470 votes
  • Jon May, Liberal Democrats Party: 97 votes

Stoke: turnout 37.14 per cent

  • Sam Davey, Labour Party: 1,602 votes
  • Craig McMillan Duncan, Conservative Party: 1,205 votes
  • Fiona Hurst-Baird, UK Independence Party: 443 votes
  • Fleur Olivia Stoner Ball, Liberal Democrats Party: 197 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 31.11 per cent

  • Ian Glenn Tuffin, Labour Party: 1,445 votes
  • Tam Macpherson, Conservative Party: 805 votes
  • Roy Alfred Kettle, UK Independence Party: 444 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 215 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 29.57 per cent

  • Eddie Rennie, Labour Party: 1,403 votes
  • Nick Kelly, Conservative Party: 560 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 401 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 158 votes
  • Paul Huntley, Liberal Democrats Party: 124 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 85 votes

Election took place on 15 November 2012.

Devon and Cornwall: turnout 15.14 per cent

  • Anthony John Marsden Hogg, Conservative Party: 69,419 votes
  • Brian Carol Greenslade, Independent Party: 37,243 votes

2011 results

Election took place on 5 May 2011.

Budshead: turnout 40 per cent

  • Jonathan Charles Thomas Drean, Conservative Party: 1,756 votes
  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 1,641 votes
  • Hugh Martyn Williams, UK Independence Party: 437 votes

Compton: turnout 42.84 per cent

  • David John Stark, Conservative Party: 1,938 votes
  • Stephen Paul Randall, Labour Party: 1,086 votes
  • Michael Robert Cooke, UK Independence Party: 364 votes
  • Paul Huntley, Liberal Democrats Party: 359 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 268 votes

Devonport: turnout 30 per cent

  • Mark Antony Coker, Labour Party: 1,519 votes
  • Betty Gray, Conservative Party: 830 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 403 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 162 votes

Drake: turnout 33.8 per cent

  • Chaz Singh, Labour Party: 589 votes
  • Andy Fox, Conservative Party: 506 votes
  • Rebecca Jane Trimnell, Liberal Democrats Party: 178 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 116 votes
  • Chris Palmer, UK Independence Party: 99 votes
  • David Santillo, Independent Party: 97 votes

Efford and Lipson: turnout 36 per cent

  • Pauline Murphy, Labour and Co-operative Party: 1,785 votes
  • Nick Kelly, Conservative Party: 832 votes
  • Ramon Philip Fereday, UK Independence Party: 362 votes
  • Duncan Telford Beasley, Liberal Democrats Party: 189 votes
  • Roger Michael Creagh-Osborne, Green Party: 161 votes

Eggbuckland: turnout 44 per cent

  • Lynda Margaret Bowyer, Conservative Party: 2,185 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 1,670 votes
  • Roger Kenneth Thomas, UK Independence Party: 664 votes

Ham: turnout 35 per cent

  • Tudor Evans, The Labour and Co-operative Party: 1,843 votes
  • Tim Delbridge, The Conservative Party: 969 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 558 votes

Honicknowle: turnout 32 per cent

  • Mark John Lowry, Labour Party: 1,790 votes
  • Ron Northcott, UK Independence Party: 675 votes
  • Paul Rielly, Conservative Party: 671 votes
  • David Wildman, Green Party: 181 votes

Moor View: turnout 40 per cent

  • Alison Marie Casey, Labour Party: 2,049 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 1,655 votes

Peverell: turnout 45 per cent

  • John Mahony, Conservative Party: 2,059 votes
  • Jonathan Taylor, Labour Party: 1,461 votes
  • Richard Lawrie, Liberal Democrats Party: 604 votes
  • John Read, UK Independence Party: 405 votes

Plympton Erle: turnout 42.5 per cent

  • Terri Beer, Conservative Party: 1,597 votes
  • Roger Williams, Labour Party: 834 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 461 votes

Plympton St Mary: turnout 45.1 per cent

  • Patrick John Nicholson, Conservative Party: 2,687 votes
  • Prathees Kristino Kishore, Labour Party: 943 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 581 votes
  • James Alexander Sanderson, Independent Party: 281 votes

Plymstock Dunstone: turnout 46 per cent

  • Nigel Andrew Churchill, Conservative Party: 2,201 votes
  • Bethan Rose Davey, Labour Party: 955 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 781 votes
  • Sima Davarian, Liberal Democrats Party: 515 votes

Plymstock Radford: turnout 34.68 per cent

  • Ken Foster, Conservative Party: 2,132 votes
  • Shirley Margaret Smith, Labour Party: 1,071 votes
  • Andrea Bullock, UK Independence Party: 599 votes
  • Michael James Symons, Liberal Democrats Party: 430 votes

Southway: turnout 41 per cent

  • John David Smith, Labour Party: 2,096 votes
  • Brian William George Roberts, Conservative Party: 1,839 votes

St Budeaux: turnout 34 per cent

  • George William Wheeler, Labour Party: 1,901 votes
  • Stuart Bernard Charles, Conservative Party: 844 votes
  • Paul Bedson, UK Independence Party: 579 votes

Stoke: turnout 41 per cent

  • Philippa Davey, Labour and Co-operative Party: 1,875 votes
  • Joan Mary Watkins, Conservative Party: 1,492 votes
  • Fiona Hurst-Baird, UK Independence Party: 520 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 34.8 per cent

  • Chris Penberthy, Labour Party: 1,607 votes
  • Ian Glenn Tuffin, Labour Party: 1,383 votes
  • Tam Macpherson, Conservative Party: 1,204 votes
  • Chris Robinson, Conservative Party: 1,165 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrat Party: 415 votes
  • Roy Alfred Kettle, UK Independence Party: 400 votes
  • Matt Ray, Green Party: 396 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 34.7 per cent

  • Jean Florence Nelder, Labour Party: 1,625 votes
  • Katy Hitchman, Conservative Party: 822 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party 327 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 288 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 226 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 75 votes

Referendum took place on 5 May 2011.

Plymouth

  • Total number of votes cast in favour of no: 49,743 votes
  • Total number of votes cast in favour of yes: 20,251 votes

2010 results

Election took place on 6 May 2010.

Budshead: turnout 60.1 per cent

  • Grant Monahan, Conservative Party: 2,077 votes
  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 2,012 votes
  • Mathew Beynon, Liberal Democrats Party: 1,024 votes
  • Thelma Rose Mappin Dinham, UK Independence Party: 623 votes

Compton: turnout 68.15 per cent

  • Ted Fry, Conservative Party: 2,698 votes
  • Steven Smith, Liberal Democrats Party: 1,560 votes
  • Chaz Singh, Labour Party: 1,358 votes
  • Michael Robert Cooke, UK Independence Party: 545 votes
  • Josie Bannon, Green Party: 278 votes

Devonport: turnout 54 per cent

  • William John Stevens, Labour and Co-operative Party: 1,820 votes
  • Betty Gray, Conservative Party: 1,461 votes
  • John Michael Brooks, Liberal Democrats Party: 1,074 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 573 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 127 votes

Drake: turnout 55.16 per cent

  • Steven Ricketts, Conservative Party: 984 votes
  • Rebecca Trimnell, Liberal Democrats: 832 votes
  • John David Smith, Labour Party: 613 votes
  • Colin Trier, Green Party: 170 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 159 votes
  • Sam Remmer, Independent Party: 89 votes

Efford and Lipson: turnout 57.81 per cent

  • David Michael Haydon, Labour Party: 1,950 votes
  • Pauline Pearl Murphy, Labour Party: 1,903 votes
  • Andy Ford, Conservative Party: 1,387 votes
  • Mary Orchard, Conservative Party: 1,219 votes
  • Elsie Clark, Liberal Democrats Party: 1,201 votes
  • Rebecca Tidy, Liberal Democrats Party: 1,072 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 641 votes
  • Andy Kerswell, Independent Party: 357 votes
  • Alison Green, Green Party: 333 votes
  • Margaret Louise Storer, Independent Party: 110 votes

Eggbuckland: turnout 67.6 per cent

  • Ian David Bowyer, Conservative Party: 2,691 votes
  • Ken Morrish, Labour Party: 1,969 votes
  • Emma Jane Pedlar, Liberal Democrats Party: 1,256 votes
  • Roger Kenneth Thomas, UK Independence Party: 625 votes
  • Lee Finn, Independent Party: 405 votes

Ham: turnout 57.8 per cent

  • Ian Gordon, Labour Party: 2,252 votes
  • Bethan Mary Roberts, Conservative Party: 1,434 votes
  • Stewart Campbell, Liberal Democrats Party: 920 votes
  • John Read, UK Independence Party: 717 votes
  • Mark John West, Independent Party: 164 votes
  • Colin Bannon, Green Party: 96 votes

Honicknowle: turnout 55.4 per cent

  • Nicky Williams, Labour Party: 2,407 votes
  • Paul Rielly, Conservative Party: 1,265 votes
  • Stephen Goldthorp, Liberal Democrats Party: 920 votes
  • Stephen John Hoffman, UK Independence Party: 663 votes
  • Roy Cook, British National Party: 312 votes

Moor View: turnout 64.7 per cent

  • Mike Wright, Labour Party: 2,206 votes
  • Michael John Foster, Conservative Party: 1,966 votes
  • Andrew Brett Campbell, Liberal Democrats Party: 1,123 votes
  • Herbert Adolphus Sandford, UK Independence Party: 591 votes
  • Nicola Bannon, Green Party: 109 votes

Peverell: turnout 71.22 per cent

  • Martin Edward Leaves, Conservative Party: 2,871 votes
  • Jon Taylor, Labour Party: 1,782 votes
  • Emma Jane Swann, Liberal Democrats Party: 1,769 votes
  • Christopher Vitali, UK Independence Party: 465 votes
  • Gavin Shaun Fennell, Green Party: 270 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let us live Party: 23 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 64.07 per cent

  • Glenn Robert Jordan, Conservative Party: 1,816 votes
  • Michael Symons, Liberal Democrats Party: 970 votes
  • Val Burns, Labour and Co-operative Party: 781 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 393 votes

Plympton St Mary: turnout 70.27 per cent

  • David John James, Conservative Party: 3,597 votes
  • Catherine Symons, Liberal Democrats Party: 1,427 votes
  • Ross James Burns, Labour and Co-operative party: 1,424 votes
  • Bill Baser, UK Independence Party: 639 votes

Plymstock Dunstone: turnout 70.6 per cent

  • Vivien Anne Pengelly, Conservative Party: 3,363 votes
  • Richard Smith, Liberal Democrats Party: 1,578 votes
  • Roger Williams, Labour Party: 1,235 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 763 votes

Plymstock Radford: turnout 68.3 per cent

  • Wendy Foster, Conservative Party: 2,681 votes
  • Ian Veater, Liberal Democrats Party: 1,463 votes
  • Steven Lemin, Labour and Co-operative Party: 1,092 votes
  • Roger Victor Dodd, Independent Party: 828 votes
  • Roger Porter Bullock, UK Independence Party: 613 votes

Southway: turnout 63.9 per cent

  • Tom Browne, Conservative Party: 2,183 votes
  • David Alan Weekes, Labour Party: 2,160 votes
  • Marion Roch, Liberal Democrats Party: 1,029 votes
  • Fern Burgess, UK Independence Party: 678 votes

St Budeaux: turnout 56.9 per cent

  • Sally Bowie, Labour Party: 2,226 votes
  • Frederick Francis Alfred Brimacombe: Conservative Party, 1,450 votes
  • Bailey Sam, Liberal Democrats Party: 905 votes
  • Paul Daniel Bedson, UK Independence Party: 696 votes
  • Nick Byrne, Green Party: 105 votes
  • Paul Colwill, Independent Party: 79 votes

Stoke: turnout 64.55 per cent

  • Jill Eileen Dolan, Conservative Party: 2,030 votes
  • Philippa Davey, Labour Party: 1,880 votes
  • Paul Alan Brown-Church, Liberal Democrats Party: 1,335 votes
  • John Victor Elliott, UK Independence Party: 542 votes
  • Wendy Miller, Green Party: 209 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 52.81 per cent

  • Sue McDonald, Labour Party: 1,689 votes
  • Carol Ann Ellmers, Conservative Party: 1,525 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 1,096 votes
  • Sean James O'Kane, UK Independence Party: 398 votes
  • Matt Slaughter, Green Party: 190 votes
  • Ray Rees, Independent Party: 102 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 57.60 per cent

  • Mary Elizabeth Aspinall, Labour and Co-operative Party: 1,911 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 1,549 votes
  • Edmund Harold Shillabeer, Conservative Party: 1,493 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 468 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 283 votes

Election took place on 6 May 2010.

South West Devon Constituency: turnout xx per cent

  • Gary Nicholas Streeter, Conservative Party: 27,908 votes
  • Anna Kerensa Pascoe, Liberal Democrats Party: 12,034 votes
  • Luke Pollard, Labour Party Candidate: 6,193 votes
  • Hugh Martyn Williams, UK Independence Party: 3,084 votes
  • Vaughan Brean, Green Party: 641 votes

Plymouth, Moor View Constituency: turnout xx per cent

  • Alison Jane Seabeck, Labour Party Candidate: 15,433 votes
  • Matthew Paul Groves, Conservative Party Candidate: 13,845 votes
  • Stuart Andrew Bonar, Liberal Democrats Party: 7,016 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 3,188 votes
  • Roy Cook, British National Party: 1,438 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 398 votes
  • David Terence Marchesi, Socialist Labour Party 208 votes

Plymouth, Sutton and Devonport Constituency: turnout xx per cent

  • Oliver Newton Colvile, Conservative Party Candidate: 15,050 votes
  • Linda Gilroy, Labour Party Candidate: 13,901 votes
  • Judy Evans, Liberal Democrats Party: 10,829 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 2,854 votes
  • Anthony Murray Brown, Green Party: 904 votes
  • Brian John Gerrish, Independent Party: 233 votes
  • Robert Oliver Hawkins, Socialist Labour Party: 123 votes

2009 results

Election took place on 4 June 2009.

Plymouth: 31.08 per cent

  • United Kingdom Independence Party: 14,785 votes
  • Conservative Party: 14,767 votes
  • Labour Party: 7,151 votes
  • Liberal Democrats Party: 6,228 votes
  • Green Party: 3,885 votes
  • British National Party (BNP): 3,397 votes
  • Pensioners Party: 1,769 votes
  • English Democrats Party: 1,246 votes
  • Christian Party: 780 votes
  • NO2EU: Yes To Democracy Party: 528 votes
  • Socialist Labour Party: 442 votes
  • Katie Olivia Hopkins Independent Party: 379 votes
  • Fair Pay Fair Trade Party: 284 votes
  • Jury Team Party: 228 votes
  • Pro Democracy Party: Libertas.eu Party: 196 votes
  • Mebyon Kernow - The Party for Cornwall Party: 149 votes
  • WAI D your decision Party: 24 votes

Seats are allocated in proportion to votes cast. The following were elected to serve as Members of The European Parliament:

  • Giles Bryan Chichester: Conservative Party
  • Bernard Trevor Colman: United Kingdom Independence Party
  • Graham Robert Watson: Liberal Democrats Party
  • Julie McCulloch Girling: Conservative Party
  • William Dartmouth: United Kingdom Independence Party
  • Ashley Peter Fox: Conservative Party

By-election took place on 3 September 2009.

Ham: turnout 29 per cent

  • Tina Tuohy, Labour Party: 1,243 votes
  • Nigel Andrew Churchill, Conservative Party: 676 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 442 votes
  • Margaret Storer, Independent Party: 204 votes
  • Rebecca Trimnell, Liberal Democrats Party: 181 votes
  • Adrian Romilly, British National Party: 82 votes

2008 results

Election took place on 1 May 2008.

Budshead: turnout 33.9 per cent

  • Jack Thompson, Conservative Party: 1,717 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 987 votes
  • Tracy Lang, Liberal Democrats Party: 488 votes

Compton: turnout 37.5 per cent

  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,947 votes
  • Emma Jane Swann, Liberal Democrats Party: 478 votes
  • Ross James Burns, Labour and Co-operative Party: 470 votes
  • Josie Louise Bannon, Green Party: 252 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 234 votes

Devonport: turnout 27 per cent

  • Nicola Judith Wildy, Labour Party: 1,050 votes
  • Betty Gray, Conservative Party: 954 votes
  • Charles James Earl, Liberal Democrats Party: 310 votes
  • Colin Bannon, Green Party: 198 votes

Efford and Lipson: turnout 32.2 per cent

  • Brian Vincent, Labour and Co-operative Party: 1,366 votes
  • Mary Orchard, Conservative Party: 1,055 votes
  • Simon Edward Hayes, Liberal Democrats Party: 387 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 265 votes

Eggbuckland: turnout 37.9 per cent

  • Peter Brookshaw, Conservative Party: 1,828 votes
  • John David Smith, Labour Party: 861 votes
  • Lee Finn, Independent Party: 682 votes
  • Laura Jane Marie Walker, Liberal Democrats Party: 333 votes
  • Raymond George Delamare, Green Party: 170 votes

Ham: turnout 30.27 per cent

  • Chris Pattison, Labour Party: 1,207 votes
  • Frederick Francis Alfred Brimacombe, Conservative Party: 1,158 votes
  • Stephen John Goldthorpe, Liberal Democrats Party: 387 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 173 votes

Honicknowle: turnout 26.88 per cent

  • Peter Smith, Labour Party: 1,135 votes
  • Paul Rielly, Conservative Party: 935 votes
  • Gillian Mary Hirst, Liberal Democrats Party: 433 votes
  • Nicholas Byrne, Green Party: 241 votes

Moor View: turnout 35.8 per cent

  • Edward Charles Delbridge, Conservative Party: 1,453 votes
  • Paul Adrian Hutchings, Labour Party: 1,153 votes
  • David Jolly, Liberal Democrats Party: 311 votes
  • Richard Barrett, UK Independence Party: 297 votes
  • Nicola Bannon, Green Party: 111 votes

Peverell: turnout 36.9 per cent

  • Patricia Dorothea Nicholson, Conservative Party: 2,036 votes
  • John Joseph Sewell, Labour and Co-operative Party: 626 votes
  • Don Allen, Green Party: 521 votes
  • Deborah Jean Earl, Liberal Democrats Party: 510 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 33.8 per cent

  • David Charles Salter, Conservative Party: 1,133 votes
  • Pauline Murphy, Labour and Co-operative Party: 300 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 233 votes
  • Steve Barton, Liberal Democrats Party: 223 votes

Plympton Erle: turnout 36.2 per cent

  • John Lock, Conservative Party: 1,499 votes
  • Valarie Jean Burns, Labour and Co-operative Party: 391 votes
  • Wesley Stefan Rowe, Liberal Democrats Party: 347 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 243 votes

Plympton St Mary: turnout 37.3 per cent

  • Samantha Jane Leaves, Conservative Party: 2,283 votes
  • Darren Jones, Labour Party: 461 votes
  • Liz Barton, Liberal Democrats Party: 385 votes
  • James Alexander Sanderson, Independent Party: 304 votes
  • Hugh Williams, UK Independence Party: 291 votes

Plymstock Dunstone: turnout 39.8 per cent

  • Kevin Charles Wigens, Conservative Party: 2,300 votes
  • Stephen Andrew Kearney, Liberal Democrats Party: 636 votes
  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 477 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 417 votes
  • Bruce Abbott, Independent Party: 53 votes

Plymstock Radford: turnout 37.33 per cent

  • Michael John Edward Leaves, Conservative Party: 1,962 votes
  • Julia Carolyn Olsen, Liberal Democrats Party: 686 votes
  • Roger Porter Bullock, UK Independence Party: 508 votes
  • Steven Paul Lemin, Labour and Co-operative Party: 447 votes

Southway: turnout 35.7 per cent

  • Peter David Berrow, Conservative Party: 1,318 votes
  • Alan Weekes, Labour Party: 1,155 votes
  • Jane Deborah Barwick, Liberal Democrats Party: 583 votes
  • Lawrence Norman Adams Miller, British National Party: 338 votes

St Budeaux: turnout 28.7 per cent

  • Gloria June Bragg, Conservative Party: 1,003 votes
  • Margaret Louise Storer, Labour and Co-operative Party: 983 votes
  • Ray McSweeney, Liberal Democrats Party: 559 votes
  • Roger Michael Creagh-Osborne, Green Party: 205 votes

Stoke: turnout 34.8 per cent

  • David John Reynolds, Conservative Party: 1,500 votes
  • David Michael Haydon, Labour Party: 1,014 votes
  • Kirsty Jane Camilla Barwick, Liberal Democrats Party: 382 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 347 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 30.7 per cent

  • Sally Stephens, Conservative Party: 1,064 votes
  • Valentine Hiromeris, Labour Party: 995 votes
  • Christina Louise Maccullie, Liberal Democrats Party: 264 votes
  • Michael Richard Antonucci, British National Party: 233 votes
  • Sean James O'Kane, UK Independence Party: 216 votes
  • Jojo, Independent Party: 134 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 28.2 per cent

  • Eddie Rennie, Labour Party: 985 votes
  • Edmund Shillabeer, Conservative Party: 896 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 413 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 227 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 216 votes

2007 results

Election took place on 3 May 2007.

Budshead: turnout 38.74 per cent

  • Jonathan Charles Thomas Drean, Conservative Party: 1,731 votes
  • Michael Robert Fox, Labour and Co-operative Party: 1,387 votes
  • Janet Elizabeth Crocker, Liberal Democrats Party: 528 votes

Compton: turnout 42.75 per cent

  • David John Stark, Conservative Party: 2,025 votes
  • Steve Smith, Liberal Democrats Party: 776 votes
  • Margaret Louise Storer, Labour and Co-operative Party: 599 votes
  • Josie Louise Bannon, Green Party: 236 votes
  • Ronald Leonard Coombes, UK Independence Party: 212 votes

Devonport: turnout 31.59 per cent

  • Mark Anthony Coker, Labour Party: 1,258 votes
  • Jim Bell, Conservative Party: 854 votes
  • Sarah Anne Flockton, Liberal Democrats Party: 416 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 316 votes

Drake: turnout 27.04 per cent

  • Andy Fox, Conservative Party: 542 votes
  • Karen Gillard, Liberal Democrats Party: 527 votes
  • Carol Blackburn, Labour Party: 289 votes
  • Saul Peter Walker, Green Party: 137 votes
  • David Santillo, Independent Party: 133 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 71 votes

Efford and Lipson: turnout 33.2 per cent

  • Claude Miller, Labour and Co-operative Party: 1,346 votes
  • Mary Orchard, Conservative Party: 994 votes
  • Stephen John Goldthorp, Liberal Democrats Party: 568 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 263 votes

Eggbuckland: turnout 40.65 per cent

  • Lynda Margaret Bowyer, Conservative Party: 1,847 votes
  • Derick Brian Bray, Labour Party: 1,155 votes
  • Lee Finn, Independent Party: 502 votes
  • Robert Martin Mcvicar, Liberal Democrats Party: 492 votes
  • Raymond George Delamare, Green Party: 141 votes

Ham: turnout 34.2 per cent

  • Tudor Evans, Labour and Co-operative Party: 1,460 votes
  • Stuart Bernard Charles, Conservative Party: 1,227 votes
  • Emma Jane Swann, Liberal Democrats Party: 598 votes

Honicknowle: turnout 32.68 per cent

  • Mark John Lowry, Labour Party: 1,272 votes
  • Edward Charles Delbridge, Conservative Party: 753 votes
  • Paul Carter, Independent Party: 669 votes
  • Gillian Mary Hirst, Liberal Democrats Party: 349 votes
  • Ivor Keith Lucas, Independent Party: 178 votes
  • Daniel Knaeble, Green Party: 108 votes

Moor View: turnout 39.76 per cent

  • Susan Elizabeth Dann, Labour Party: 1,506 votes
  • Anna Louise Chapman, Conservative Party: 1,444 votes
  • David Jolly, Liberal Democrats Party: 357 votes
  • Geoffrey Philip Shepherdson, Independent Party: 292 votes
  • Nicola Bannon, Green Party: 136 votes

Peverell: turnout 43.4 per cent

  • John Mahony, Conservative Party: 2,228 votes
  • Deborah Jean Earl, Liberal Democrats Party: 792 votes
  • John Joseph Sewell, Labour and Co-operative Party: 693 votes
  • Don Allen, Green Party: 349 votes
  • Graeme Peters, UK Independence Party: 182 votes

Plympton Erle: turnout 39.16 per cent

  • Terri Beer, Conservative Party: 1,331 votes
  • Paul Rowe, Liberal Democrats Party: 514 votes
  • Ross James Burns, Labour and Co-operative Party: 449 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 172 votes
  • Mark Cooper, British National Party: 144 votes
  • Colin Francis Bannon, Green Party: 93 votes

Plympton St Mary: turnout 42.36 per cent

  • Patrick John Nicholson, Conservative Party: 2,807 votes
  • Geoffrey Alexander Dustan, Liberal Democrats Party: 681 votes
  • Steven Paul Lemin, Labour and Co-operative Party: 463 votes
  • Nicola Hawker, Green Party: 186 votes

Plymstock Dunstone: turnout 41 per cent

  • David Frank Viney, Conservative Party: 2,666 votes
  • Kenneth David Morrish, Labour Party: 666 votes
  • Charlotte Jane Smith, Liberal Democrats Party: 507 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 213 votes

Plymstock Radford: turnout 39.8 per cent

  • Ken Foster, Conservative Party: 1,958 votes
  • Valerie Jean Burns, Labour and Co-operative Party: 599 votes
  • Matthew Charles Radmore, Liberal Democrats Party: 409 votes
  • Roger Porter Bullock, UK Independence Party: 408 votes
  • Roger Victor Dodd, Independent Party: 328 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 150 votes

Southway: turnout 41.09 per cent

  • Brian William George Roberts, Conservative Party: 1,547 votes
  • Pauline Pearl Murphy, Labour Party: 1,520 votes
  • Jane Deborah Barwick, Liberal Democrats Party: 441 votes
  • Robert George Perkins, British National Party: 354 votes

St Budeaux: turnout 32.75 per cent

  • George Wheeler, Labour and Co-operative Party: 1,317 votes
  • Peter David Berrow, Conservative Party: 900 votes
  • Raymond Edward Harold Mcsweeney, Liberal Democrats Party: 437 votes
  • Tom Williams, Independent Party: 416 votes

Stoke: turnout 38.5 per cent

  • Joan Watkins, Conservative Party: 1,459 votes
  • Michael Charles John Fletcher, Labour Party: 1,182 votes
  • Mike Gillbard, Liberal Democrats Party: 595 votes
  • Richard Michael Ellison, UK Independence Party: 223 votes
  • Nicholas Byrne, Green Party: 217 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 33.47 per cent

  • Mark Antony King, Labour Party: 1,138 votes
  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,060 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 395 votes
  • Ray Rees, UK Independence Party: 312 votes
  • Clare Katherine O'Neill, Green Party: 166 votes
  • JoJo, Independent Party: 79 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 32.29 per cent

  • Jean Nelder, Labour Party: 1,292 votes
  • Edmund Shillabeer, Conservative Party: 826 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 577 votes
  • Louise Parker, Green Party: 323 votes