Retirement schedule of councillors

The term of office for candidates is every four years. There are no elections in any ward in 2017.

Ward 2017 2018 2019 2020
Budshead No seat up for election David Downie
(Conservative)
Jonathan Drean
(Conservative)
Jon Taylor
(Labour)
Compton No seat up for election Ted Fry
(Conservative)
David Fletcher
(Conservative)
Richard Ball
(Conservative)
Devonport No seat up for election Bill Stevens
(Labour)
Mark Coker
(Labour)
Kate Taylor
(Labour)
Drake No seat up for election Steven Ricketts
(Conservative)
Chaz Singh
(Labour)
No seat up for election
Efford and Lipson No seat up for election Neil Hendy
(Labour)
Pauline Murphy
(Labour)
Brian Vincent (Labour)
Eggbuckland No seat up for election Ian Bowyer
(Conservative)
Lynda Bowyer
(Conservative)
Heath Cook
(Conservative)
Ham No seat up for election Christopher Storer
(UK Independence Party)
Tudor Evans
(Labour)
Tina Tuohy
(Labour)
Honicknowle No seat up for election John Riley
(UK Independence Party)
Mark Lowry
(Labour)
Peter Smith
(Labour)
Moor View No seat up for election Maddi Bridgeman
(UK Independence Party)
Nick Kelly
(Conservative)
Christopher Mavin
(Labour)
Peverell No seat up for election Martin Leaves
(Conservative)
John Mahony
(Conservative)
Tony Carson
(Conservative)
Plympton Chaddlewood No seat up for election Glenn Jordan
(Conservative)
No seat up for election Sam Leaves
(Conservative)
Plympton Erle No seat up for election No seat up for election Terri Beer
(Conservative)
Ian Darcy
(Conservative)
Plympton St Mary No seat up for election David James
(Conservative)
Patrick Nicholson
(Conservative)
Andrea Loveridge
(Conservative)
Plymstock Dunstone No seat up for election Viven Pengelly
Conservative)
Nigel Churchill
(Conservative)
Kevin Wigens
(Conservative)
Plymstock Radford No seat up for election Wendy Foster
(Conservative)
Ken Foster
(Conservative)
Michael Leaves
(Conservative)
Southway No seat up for election Jonny Morris
(Labour)
Mark Deacon
(Conservative)
Lorraine Parker-Delaz-Ajete
(Labour)
St Budeaux No seat up for election Sally Bowie
(Labour)
George Wheeler
(Labour)
Darren Winter
(Labour)
St Peter and the Waterfront No seat up for election Susan McDonald
(Labour)
Chris Penberthy
(Labour)
Ian Tuffin
(Labour)
Stoke No seat up for election Michael Sparling
(Labour)
Philippa Davey
(Labour)
Sam Davey
(Labour)
Sutton and Mount Gould No seat up for election Mary Aspinall
(Labour)
Sue Dann
(Labour)
Eddie Rennie
(Labour)